גג שטוח או גג רעפים?

התקנה על  גג שטוח לעומת גג רעפים על פניו ניתן לחשוב כי גג שטוח עדיף כאשר מדובר על התקנה של מערכת סולארית. הרי מה יותר פשוט מלהניח פנלים סולאריים על גג שטוח? גג רעפים נראה לנו הרבה יותר מורכב בגלל שקשה יותר להלך עליו בבטיחות אולם האמת היא קצת שונה, ואנו נסרוק את ההבדלים בין התקנות אלה.

שטח הגג הזמין

על גג שטוח אפשר לצפות לשפע של מתקנים הכוללים דודי שמש, קולטי שמש, אנטנות, מזגנים או מערכות מיזוג, פיתוח אוורור ופתחי אור (סקילייט). מתקנים אלו יהיו מפוזרים על הגג בשטחים שונים. בניגוד לגג השטוח עמוס המתקנים, גגות רעפים, מלבד קולטי שמש ואולי איזה פתח אוורור קטן, יהיו פנויים וזמינים להתקנת פאנלים סולאריים. עם זאת, לא תמיד גג הרעפים הינו בכיוון נכון, וישנם גגות רעפים אשר בנויים מהרבה חלקי גג קטנים. ואז, קשה  להתאים את הפנלים לחלקים קטנים אלה.

תיקו, תלוי בסיטואציה

הצללות

הצללה על הפנלים הסולאריים מפחיתה את יעילותם. צל כמובן תלוי בעיקר בצמחיה או במבנים סמוכים. אולם בהינתן אותה צמחיה ואותם מבנים אפשר לצפות ליותר צל בגג שטוח מאשר על גג רעפים. בגג שטוח יש מעקה. ככל שמעקה זה יהיה גבוה יותר כך יטיל יותר צל על הגג. במילים אחרות, כשטח הצמוד למעקה אינו מתאים להתקנת פאנלים והשטח הזה גדל ככל שהמעקה גבוה. כמו כן, כל אותם מתקנים ופתחים שתוארו קודם, בנוסף לשטח שהם תופסים הם גם מטילים צל ולכן מצמצמים את השטח הזמין הכולל לא רק את השטח נטו אלא גם את שטח ההצללה שתלוי בגובה שלהם.  בגג רעפים אין לנו לרוב את הבעיה הזו.

נקודה לגג המשופע

 

מיקום חלקי המערכת

בגג רעפים לרוב ישנה עליית גג. עליית הגג יכולה לשמש מקום אידאלי עבור ממיר המתח (בתנאי שיש גישה תקנית). ממיר המתח הוא רכיב במערכת אשר מאפשר חיבור של הפנלים אל רשת החשמל. (ממיר מזרם ישר שמופק מהפנלים לזרם חליפי) על הממיר להיות מותקן בקרבת הפנלים ככל האפשר, ובמקום מוצל שיש אליו גישה נוחה ומהירה. עם זאת, לעיתים עליית הגג נוטה לפתח טמפ' גבוהות בתקופת הקיץ, אשר עלולות לפגוע במעט ביעילות הממיר. על כן, יש לאתר את האזור בו הטמפ' נוחה יותר.

בבתים בעלי גגות שטוחים, איתור מקום נוח ונגיש עבור ממיר המתח עשוי להיות מורכב יותר. במקרים רבים, יש לאתר מיקום נוח בחלק אחר של הבית.

נקודה לגג משופע

 

כיוון וזווית הגג

מערכת סולארית אופטימלית צריכה לפנות לכיוון דרום (באוסטרליה – צפונה!), בשיפוע של 15-25 מעלות. מערכת הפונה  מזרחה או מערבה מייצרת כ-10% פחות.

גג שטוח, ברוב המקרים, מאפשר לקבוע בקלות את כיוון המערכת וזווית שיפוע הפנלים.

לעומת זאת, הכיוון וזווית השיפוע של גג הרעפים נתונים מראש. ההתקנה מקבילית לגג ולא נהוג להתקין את הפנלים שלא באופן מקבילי.

נקודה לגג השטוח.

 

עלויות התקנה וקונסטרוקציה 

על גג שטוח הפאנלים מותקנים על גבי קונסטרוקציה שמאפשרת כיוון של הפנלים בזווית הנכונה. בגג רעפים הפנלים מותקנים על גבי מסילות אשר מעוגנות למבנה תחת הרעפים בצורה נוחה. כמו כן, בשביל שלא ייפגע איטום של הגג השטוח לא מתבצע קידוח אלא מניחים בלוקים שמעגנים את הקונסטרוקציה אל הגג. הוספת הקונסטרוקציה עבור הגג השטוח, הוספת הבלוקים והנפתם לגג מייקרים את עלות ההתקנה בעוד שבלוקים וקונסטרוקציות אינן נדרשים בגג רעפים ולכן עלות ההתקנה נמוכה יותר.

נקודה לגג המשופע

 

נוחות התקנה ותפעול המערכת

גג בטון שטוח, מטבעו, הינו נוח יותר ובטיחותי יותר בעת ההתקנה. לצוות ההתקנה קל לתמרן על הגג, אין חשש לקריסת מבנה התמך של הרעפים, וסכנת העבודה בגובה נמוכה בהרבה.

לאחר התקנת המערכת הסולארית, קל יותר לגשת אל הפנלים הסולאריים לצורך שירות וניקוי. בעוד שמרבית בעלי המערכות המותקנות כל גבי גגות הרעפים אינם מנקים את הפנלים (דבר אשר עשוי לפגוע  בכ-3-5% מתפוקת המערכת), בעלי מערכות על גגות שטוחים נהנים מגישה בטוחה וקלה ועל כן נוהגים לנקות יותר את הפנלים וליהנות מתפוקה גבוהה יותר.

נקודה לגג השטוח.

 

אוורור הפנלים

פנלים סולאריים "אוהבים" אוורור טבעי. פנל סולארי עובד ביעילות גבוהה יותר כתנאי טמפ' נמוכים יותר. התקנה על גג שטוח אשר מתבצעת על גבי קונסטרוקציה משופעת, עוזרת לאוורור הפנלים. לעומת זאת, התקנה על גג רעפים, אשר לרוב מתבצעת באופן שהפנלים מרוחקים כ-10-20 ס"מ מהגג, פוגעת באוורור הפנלים ועלולה לגרום ללכידה של אוויר חם בחלקו האחורי של הפנל, חום אשר גורם לירידת יעילות הפנל.

נקודה לגג שטוח.

 

 

נראה כי התוצאה היא תיקו וניתן לסכם כי התקנה על גג רעפים הינה לרוב פשוטה וזולה יותר, והתקנה על גג שטוח הינה בטוחה יותר ובעלת סיכוי לתפוקה גבוהה יותר. במרבית המקרים, ניתן לומר כי שני פרמטרים אלה (המחיר והתפוקה) מקזזים זה את זה, ועל כן, קשה להעניק מדליה לאחד מהגגות.

כך או כך מערכת סולארית היא עסקה כלכלית משתלמת אם יש ברשותנו גג שטוח או גג רעפים. בשני המקרים,   הגג שלנו יכול להיות מקור נהדר לייצור חשמל נקי ולחיסכון משמעותי בעלויות החשמל של הבית.